Da li imate siguran transporter u kome mačka može da putuje? Ako ne, da li možete da ga pozajmite od prijatelja ili komšije? Ili da pitate veterinara da Vam pozajmi jedan? Veoma je važno za mačke da putuju bezbedno.
Ako mačka nije dovoljno pitoma da se bezbedno podigne i stavi u transporter, pitajte veterinara da pozajmite klopku, pročitajte iskustva volontera o hvatanju mačaka, i pogledajte naše osnovne principe TNR programa.
Kada imate zakazan termin za sterilizaciju i transporter ili klopku, spremni ste da rešite problem prekobrojne populacije mačaka u Crnoj Gori.
Mačka treba biti držana unutra noć pre operacije ako je ikako moguće. Može joj se dati voda, ali nikako hrana nakon ponoći. Ovo je važno kako mačka ne bi povraćala tokom anestezije,što je opasno. I naravno, bez doručka ujutru pre operacije.
Uverite se da je transporter sigurno zatvoren i bezbedan pre nego što ponesete mačku do auta.
Postavite vodootporni pokrivač preko sedišta ili poda da bi ste ga zaštitili od slučajne nezgode tokom putovanja.
Ako je mačka u klopci, ona treba biti potpuno pokrivena čaršavom ili peškirom. Ovo pomaže da mačka ostane mirna.
Uverite se da je transporter jasno obeležen Vašim imenom, brojem telefona i kratkim opisom mačke. Ako su transporter ili zamka pozajmljeni, zalepite informacije na lepljivoj traci. Želimo da svaka mačka bude vraćena u tačan transporter i pravoj osobi.
Nakon operacije:
DRŽATI MAČKU NA TOPLOM I SUVOM MESTU DOK NE BUDE POTPUNO BUDNA. Idealno bi bilo da temperatura bude oko 30°C. Dok efekat anestezije ne prođe, mački može biti hladno na temperaturi od 21°C.
Mački je potrebno toplo, mračno i tiho mesto da spava u zamci ili transporteru. Pokrijte transporter/zamku čaršavom, peškirom ili ćebetom da bi pomogli mački da sačuva telesnu temperaturu. Ukoliko je trasporter/zamka na hladnom podu, položite debeo peškir ili ćebe ispod.
Pobrinite se da tokom toplog vremena u prostoriji bude dovoljno ventilacije tako da se mačka ne pregreje.