Grad Mačaka

Kotor je putnicima najpoznatiji kao srednjovjekovni grad opasan zidinama sa statusom UNESCO-ve baštine. 

Može se pohvaliti drevnim kamenim crkvama, dvorištima i stazama, ostacima drevnog fortifikacijskog sistema i okruženjem velike živopisne ljepote.

Iako je lav službeni simbol Kotora, domaćih mačaka ima toliko u cijeloj opštini da su postale neslužbeni simbol sreće ovog istorijskog grada.

Zaljubljenike u istoriju interesovaće njegova duga povijest, koja datira još od Ilira, i to prije Nove ere.

Nedavno, u junu 2006. godine, Crna Gora je bila jedini dio bivše Jugoslavije koji je mogao mirno postići nezavisnost. Ustavom je proglašena demokratskom i „ekološkom“ državom.

Zapravo, Kotor se često nalazi na popisima najboljih gradova za putnike koji vole mačke.

Kaže se da su se mačke prvi put pojavile u Crnoj Gori davno, kada su mornari doveli svoje brodove u luku.

Nakon putovanja cijelim svijetom, brodovi su držali mačje “mornare”, koji su lovili pacove i miševe u magacinima robe na brodu. Jednom kad bi sigurno pristali u luku, mačji mornari zaputili bi se u gradove uz zalliv i nastanili se stalno.  

Kako se Boka Kotorska nalazi između planina i mora, bilo je dosta miševa, zmija i pacova za plodan lov. Mačke su zaštitile stanovnike od invazija ovih štetočina.

Ipak, ovih dana bi svaki glodar koji živi u Kotoru zasigurno zaslužio medalju za hrabrost.

Dugogodišnji stanovnici tog područja daju sve od sebe da nahrane i staraju se o populaciji u Starom Gradu i oko njega. No, populacija je često izvan kontrole, jer mnogi vlasnici mačaka to vide kao sigurno područje za ostavljanje svojih neželjenih mačića i mačaka. Bez automobila je, ima vrlo malo puštenih pasa, a lokalno stanovništvo i turisti redovno hrane mačke.

Nažalost, to znači da uvijek ima više mačaka kojima je potreban “špric i rez” (operacija sterilizacije / kastracije i zarezano uho!)